Димитровград ради на Плановима спремности за јавноздравствене претње

У оквиру пројекта „ЕУ за здравствени систем Србије“, у општини Димитровград се ради на изради Планова спремности и одговора на јавноздравствене претње у кризним и ванредним ситуацијама. Овај пројекат спроводи Министарство здравља у сарадњи са Светском здравственом организацијом (СЗО) и Програмом Уједињених нација за развој (UNDP), а укључује готово 100 општина широм Србије.

Циљ је јачање капацитета локалних самоуправа и здравствених установа за брзо и ефикасно реаговање у ситуацијама као што су епидемије, поплаве или технолошке несреће. „Израда ових планова представља значајан корак ка унапређењу здравствене безбедности грађана и изградњи систематског управљања ризицима по здравље у локалним срединама“, истичу из пројекта.

У општини Димитровград носиоци у изради планова су координатор за општину и експерт из Завода за јавно здравље Пирот, уз подршку Дома здравља и локалних институција које су обезбедиле потребне податке. Процес је обављан под менторством СЗО, Института за јавно здравље Србије „Др Милан Јовановић Батут“ и Сталне конференције градова и општина.

Прецизна анализа ризика претходила је изради планова. Проценом је утврђено да висок ризик у Димитровграду представља цурење гаса, док су сезонски грип, COVID-19 и поплаве означени као умерени ризици. Приликом анализе узети су у обзир последице по здравље, учесталост, рањивост популације и капацитети за правовремени одговор.

Планови предвиђају сталну координацију Завода за јавно здравље Пирот, Дома здравља Димитровград и локалне самоуправе, као и афирмацију улоге локалних Савета за здравље у систему одговора. Према Закону о јавном здрављу, ови планови ће бити интегрисани у постојеће акционе планове и Планове заштите и спасавања на локалном нивоу, осигуравајући свеобухватну припремљеност за потенцијалне јавноздравствене претње.