Марио Леков први допливао до Часног крста

Богојављење, један од 15 највећих хришћанских празника, свечано је обележено у Димитровграду, у знак сећања на крштење Исуса Христа у реци Јордану и његово јављање као Богочовека. Овај празник, који дубоко прожима духовни живот верника, и ове године окупио је бројне грађане у духу вере, заједништва и очувања традиције.
У цркви Рођења Пресвете Богородице служена је света литургија, након које је извршено велико освећење воде. Освећену богојављенску водицу верници су понели својим домовима, верујући да она доноси здравље и духовно просвећење тела и душе.
Након литургије, улицама центра града кренула је свечана литија, која је стигла до двомостовља, где је одржано традиционално пливање за Часни крст. Непосредно пре уласка учесника у воду, благослов је дао парох димитровградске цркве, јереј Драган Лазић.
Пливање за Часни крст на Богојављење представља вековну традицију која спаја веру, лични подвиг и осећај заједништва. У Димитровграду је овај обичај обновљен пре више од десет година и из године у годину добија све већи значај.
- – Богојављенско пливање из године у годину, као културно-духовни догађај, постаје све препознатљивије – истакао је директор Туристичке организације Димитровград Васил Андрејев.
Ове године за Часни крст пливало је 12 учесника. Међу њима је био и двадесетшестогодишњи Марио Леков, стоматолог који ради у Софији, а који већ неколико година заредом долази у Димитровград како би на Богојављење учествовао у овом верском чину, у част Христових година живота на земљи. Како истиче, управо га је вера у Бога навела да први пут уђе у хладну воду, али и да том подвигу остане веран и наредних година.
Неколико степени испод нуле и оштар, хладан ветар нису били препрека ни за Марију Георгијев, једину даму међу учесницима, која је и ове године, трећи пут заредом, одлучила да тестира сопствену снагу, веру и истрајност.
Сваког 19. јануара, на Богојављење, хиљаде људи широм света улазе у ледене реке и језера, пливајући за Часни крст, показујући да су вера, духовна снага и заједништво изнад физичких изазова. Догађај у Димитровграду организовали су Туристичка организација и Спортски савез Цариброд, под покровитељством општине и уз благослов нишког епископа Арсенија и јереја Драгана Лазића.





