Дан општине Димитровград обележен свечаном седницом, манифестацијама и богатим програмом

Димитровград је у недељу, 21. септембра, свечано прославио свој дан – Рођење Пресвете Богородице. Централни део прославе била је свечана седница Скупштине општине, одржана у Великој сали Центра за културу, којој су присуствовали бројни гости из Србије и Бугарске. Међу њима су били владика нишки Арсеније, представници Амбасаде Бугарске у Београду и Конзулата у Нишу, званичници из Пиротског округа, гости из суседних општина, као и представници локалне самоуправе, установа и грађани.

Седница је почела интонирањем химне Републике Србије, након чега се присутнима обратио председник Скупштине општине Зоран Ђуров, осврнувши се на изазове са којима се локална заједница суочавала у протеклој години. Потом је приказан промотивни филм о општини Димитровград, у продукцији Радио-телевизије Цариброд. Присутне је поздравио и председник општине Владица Димитров, а честитке поводом празника упутили су и амбасадор Републике Бугарске Петко Доjков, као и гости из Бугарске: заменик председника општине Димитровград Јашо Минков, заменик председника Скупштине општине Стара Загора, професор Иван Врљаков, доцент Христо Попов, директор Националног археолошког института са музејем при Бугарској академији наука. Прочитани су и бројни телеграми, укључујући и онај Агенције за Бугаре у иностранству.

У оквиру свечане седнице, председник општине наградио је ученике генерације из претходне школске године – Уну Манчев из гимназије, као и Вељка Стојанова и Машу Станковић из основне школе, уручивши им лаптоп рачунаре.

Додељена су и општинска признања за изузетне заслуге:

  • Горану Соколову, мајору полиције, за дугогодишњи предан рад и допринос локалној заједници,
  • Борису Лазарову, глумцу, редитељу и новинару, за изузетна достигнућа у области културе и уметности,
  • др Александри Петров, педијатру, за велики допринос очувању и унапређењу здравља најмлађих суграђана.

Посебна признања додељена су и мештанима села Изатовци за несебичност и заједништво у решавању проблема са водоснабдевањем, Удружењу грађана KIC Caribrod за очување идентитета бугарске националне мањине и развој сарадње између Србије и Бугарске, као и ансамблу представе „Најлепша“ позоришта „Христо Ботев“ за освојено треће место на Републичкој смотри аматерских позоришта Србије у Кули.

Музички део свечаности употпунио је квартет „Четири гитаре“, који је наступом донео посебну атмосферу свечаном програму.

У оквиру прославе, у цркви је служена празнична литургија, а централна „Балканска улица“ током викенда оживела је кроз два велика догађаја. У суботу је по десети пут одржана манифестација „Изађи ми на теглу“, на којој се 11 екипа такмичило у припреми домаћег ајвара. Дан касније, приређена је традиционална „Улица старих заната“, која је посетиоцима понудила јединствено путовање кроз прошлост и културно наслеђе овог краја.