Наставља се водена криза у Димитровграду – рестрикције воде и мере штедње на снази

Због нагомиланих проблема у водоснабдевању, у општини Димитровград још пре скоро месец дана проглашена је ванредна ситуација. Како се резерве воде и даље смањују, локална самоуправа је од петка увела рестрикције, а паралелно се спроводе мере правичније расподеле пијаће воде.

У селу Жељуша, које се налази у близини Димитровграда, ситуација је критична. Мештани сведоче да сеоски поток, који је деценијама напајао домаћинства, сада потпуно пресушио. У кућама нема воде, а водовод снабдевање обавља тек повремено.

  • Нема ни капка. Уопште не долази већ дуго. Јуче сам успео да наточим пола кофе. Нема ни за прање судова – каже Илија Сотиров, мештанин Жељуше.

Сличну слику описује и Васка Ђорђев: „Има већ два месеца како смо без воде. За пиће купујемо, али не може само и за пиће. Треба и за кување, прање, свакодневне ствари.“

Техничка вода за заливање се допрема у цистернама неколико пута недељно. Мештани кажу да је недовољна, нарочито за домаћинства која се баве пољопривредом.

  • Сад добијамо воду са цистерне за техничку употребу. Заливамо младе шљиве и воће. Немам довољно воде за све. Имам воћњак и на брду, али за то нема капи – објашњава Милорад Томов.

Локалне власти су пре неколико дана увеле осмочасовне рестрикције како би обезбедиле стабилније водоснабдевање у вишим деловима града и приградским насељима. Инспектори свакодневно контролишу потрошњу, а општина испоручује око 200 тона техничке воде дневно. Уведене су и субвенције за куповину великих канистера, како би грађани могли да складиште воду.

  • Највећи проблем у граду је што се вода не користи само за пиће, хигијену и припрему хране, већ и за заливање површина, пластеника, башти, па чак и њива. Чак и када су изворишта испод биолошког минимума, има довољно воде за основне потребе, али се она користи нерационално – упозорава председник општине Димитровград др Владица Димитров.

Како истиче, општина већ пет година ради на лоцирању и прикључењу нових извора воде. План је да се у наредним годинама пет нових изворишта уведе у систем градског водовода.

  • Те процедуре трају дуго, али очекујемо да до краја године један нови бунар буде прикључен. Истовремено, у плану је и замена водомера како би се прецизније пратила потрошња – додаје Димитров.